Friday, 27 April 2012

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Tahun 4



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK

Tahun                                          :    4
tarikh                                           :    01.04.2009
Hari                                             :    Rabu
Masa                                           :    11.20 hingga 12.20 tengahari
Bilangan                                     :    20 Orang
Tajuk lagu                                   :    ‘ Kiri dan Kanan
Bidang/Aspek                            :    Persepsi estetik
Konsep muzik                            :    Tempo – cepat dan lambat
                                                          Ekspresi kreatif – Imrovisasi lirik
Sub konsep                               :    Tekanan meter 4 an                                                                                       
Objektif pengajaran                  :    Di akhir pengajaran murid dapat :-
1.    Menyanyikan lagu ‘Kiri dan Kanan’ 
dengan sebutan yang betul dan jelas.
2.    Menyanyikan lagu ‘Kiri dan Kanan’                         
dengan tempo cepat dan lambat dengan betul.
3.    Mengubah perkataan pada lirik lagu yang ditetapkan dengan perkataan yang sesuai. (improvisasi)
                                                               
Objektif KBKK                                :     Membanding beza tempo cepat dan 
                                                                   lambat pada lagu ‘ Kiri dan Kanan ‘
Pengetahuan sedia ada               :     Murid pernah melihat itik berjalan.
Penerapan nilai                             :     Kerjasama dan kerajinan.
BBM                                               :     Kibod, Skor lagu, Radio, Kad imbasan dan 
                                                                   alat perkusi (kastenat).


 LANGKAH PENGAJARAN

Langkah
(masa)
Konsep/teknik
komponen
Strategi
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Set induksi
(5 minit)
Detik/tempo
- cepat dan lambat
Main peranan
a) Guru meminta murid masuk ke dalam kelas sambil berjalan seperti itik mengikut tempo yang diperdengarkan melalui kibod.
b) Murid melakukan aktiviti berjalan dengan menghentak kaki sambil mengikut tempo yang dimainkan oleh guru sehingga semua selesai duduk ditempat masing-masing.
c) Guru mengaitkan aktiviti tadi dengan pelajaran pada hari ini.

ABM
- Kibod


Nilai
-Kerjasama
-disiplin

Langkah
(masa)
Konsep/teknik
komponen
Strategi
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Langkah 1
(15 minit)
-Pernafasan
-Frasa
-Nyanyian
- tunjuk cara
- main peranan
a) Guru meminta murid melakukan sedikit latihan pernafasan.
b) Murid melakukan aktiviti pernafasan berpandukan guru.
c) Guru memperkenalkan frasa kepada murid.
d) Guru mempamerkan skor lirik.
e) Guru membaca lirik lagu dari satu frasa ke satu frasa.
f)  Murid mengikut bacaan guru.
g) Guru memperdengarkan lagu sepenuhnya menggunakkan radio.
h) Murid mendengar dengan teliti lagu ‘Kiri dan Kanan’.
i) Murid memulakan aktivit nyanyian sambil dipandu oleh guru.
j) Aktiviti dilakukan berulang-ulang.

ABM
- radio
- skor lirik


Nilai
-Kerjasama
-Kerajinan

Langkah
(masa)
Konsep/teknik
komponen
Strategi
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Langkah 2
(20 minit)
- Nyanyian
- Tempo
- Permainan alat perkusi.
- Memperdengarkan lagu
- Main peranan
- Latih tubi
a) Guru memperkenalkan tempo dengan membunyikan melalui kibod.
b) murid mendengar penerangan guru.
c) Guru memperkenalkan kad ikon alat yang mewakili tempo laju dan lambat.
  1. Cepat  -  merah (kastenat)
  2. Lambat-  hijau (loceng)
d) Murid menyanyi berdasarkan kad ikon yang diletakkan pada skor lirik dihadapan.
e) Aktiviti dilakukan berulang-ulang.
    
ABM
-Kibod
-Skor lagu
-Kad ikon
  
Langkah
(masa)
Konsep/teknik
komponen
Strategi
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Langkah 3
(15 minit)
- Improvisasi lirik
-Aktiviti kumpulan
-Main peranan
a) Guru menerangkan aktiviti yang hendak dilakukan.
b) Murid mendengar penerangan guru.
c) Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan dan meminta murid memulakan perbincangan untuk mencipta lirik berdasarkan kreativiti murid.
d) Aktiviti perbincangan murid dipandu oleh guru.
   
ABM
-Skor lirik
-Skor edaran

Langkah
(masa)
Konsep/teknik
komponen
Strategi
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
catatan
Penutup
(10 minit)
- Apresiasi
- Rumusan
- Persembahan kumpulan
a) Guru memberi isyarat kepada murid untuk memulakan aktiviti.
b) Murid membuat persembahan nyanyian dalam kumpulan masing-masing.
c) Guru menilai persembahan murid.
d) Guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini.
Nilai:
- Kerjasama
- Kerajinan











Tuesday, 6 December 2011

Muzik Tradisional India

 Muzik India termasuk pelbagai berbilang kaum, popular, pop, muzik klasik dan R & B. Tradisi muzik klasik India, termasuk muzik Carnatic dan Hindustan, mempunyai beribu-ribu tahun sejarah yang merentang dan dibangunkan sejak era beberapa. Ia kekal asas kepada kehidupan India hari ini sebagai sumber inspirasi rohani, ungkapan kebudayaan dan hiburan yang tulen. India adalah terdiri daripada beberapa kumpulan dozen etnik, bercakap bahasa dan dialek masing-masing, mempunyai tradisi budaya yang berbeza.
Kedua-dua tradisi utama muzik klasik muzik Carnatic, ditemui terutamanya di rantau Semenanjung, dan muzik Hindustan, yang ditemui di kawasan utara dan pusat. Hindustan muzik adalah satu tradisi muzik klasik India yang kembali kali Vedic di sekitar 1000 BC. Ia terus dibangunkan sekitar tahun AD abad ke-13 dan 14 dengan pengaruh Parsi dan dari muzik sedia ada agama dan kaum. Amalan menyanyi berdasarkan pada nota adalah popular walaupun dari zaman Vedik di mana pujian dalam Sama Veda, teks suci, dinyanyikan sebagai Samagana dan tidak melaungkan. Membangunkan satu tradisi yang kuat dan pelbagai selama beberapa abad, ia mempunyai tradisi kontemporari yang ditubuhkan terutamanya di India, tetapi juga di Pakistan dan Bangladesh. Berbeza dengan muzik Carnatic, muzik tradisi India utama yang lain klasik yang berasal dari Selatan, Hindustan muzik bukan sahaja dipengaruhi oleh tradisi muzik Hindu purba, falsafah Vedic sejarah dan bunyi asli India tetapi juga diperkayakan dengan amalan prestasi Parsi daripada Mughals. Pada zaman Medivel terutama dalam era Mughals Gharana pelbagai menjadi terkenal kerana kecemerlangan dan kelas dalam jenis muzik-muzik seperti raga. Tansen adalah salah satu navratna Mughals Admiral Akbar. Genre klasik dhrupad, dhamar, khyal, tarana y sadra. Bentuk muzik Carnatic adalah berdasarkan kepada perkembangan sejarah yang dapat dikesan ke-15 - AD abad 16 dan selepas itu. Walau bagaimanapun, borang itu sendiri dikatakan telah salah satu hadiah yang dikurniakan kepada manusia oleh tuhan-tuhan mitos Hindu. Ia adalah salah satu bentuk tertua muzik yang terus hidup hari ini.

Muzik Carnatic melodi, dengan variasi diubahsuai. Ia terdiri daripada komposisi dengan hiasan diubahsuai yang ditambah kepada karya dalam bentuk Alapana Sukan, Kalpanaswaram, Neraval, dan, dalam hal pelajar yang lebih maju, ragam tanam Pallavi. Penekanan utama yang ada pada vokal kerana kebanyakan komposisi bertulis yang dinyanyikan, dan walaupun dimainkan ke atas surat cara, mereka adalah dilaksanakan dalam gaya nyanyian (dikenali sebagai gāyaki). Terdapat kira-kira 7.2 juta ragas (atau skala) dalam Music Carnatic, dengan hanya 300 atau masih biasa digunakan hari ini.

Purandara dasa dianggap bapa kepada muzik carnatic. Sri Tyagaraja, Sri Shyama Shastry dan Sri Muthuswami Dikshitar dianggap trinitas muzik carnatic dan bersama-sama mereka datang zaman kegemilangan dalam muzik carnatic dalam abad ke-18 19 [rujukan?].

Diperhatikan artis-muzik Carnatic termasuk Subbulakshmi MS, Ariyakudi Ramanuja Iyengar (bapa format konsert semasa), Semmangudi Srinivasa Iyer, TN Seshagopalan dan baru-baru ini Sanjay Subrahmanyan, TM Krishna, Bombay Jayashri, dll.

Tiap-tiap bulan Disember, bandar Chennai di India mempunyai enam selama seminggu Muzik Season, yang telah digambarkan sebagai acara budaya terbesar di dunia. Ia telah berkhidmat sebagai asas untuk muzik yang paling di India Selatan, termasuk muzik tradisional, muzik perayaan dan juga telah diperluaskan pengaruhnya muzik filem dalam 100-150 tahun yang lalu atau lebih.

Orkestra Moden Cina

Muzik klasik masyarakat Cina bermula di istana, perayaan rakyat dan peristiwa yang berkaitan dengan agama yang dipercayai bermula pada tahun 2697 SM. Maharaja Huang Ti telah menghantar orang untuk mencari paip buluh yang boleh mengeluarkan bunyi sama seperti bunyi burung Phoenix dengan tujuan mendapatkan muzik berharmoni dengan alam semesta. Bangsa Cina memiliki kekayaan budaya muzik yang telah wujud dan berkembang sejak zaman dahulu. Antara alat muzik yang wijud ialah sebuah koleksi lonceng, drum, alat muzik tiupan dan alat muzik dawai yang diperbuat daripada perunggu pada makam bangsawan Yi dari Zeng pada abad ke-5 SM).
Masyarakat Cina mempercayai bahawa bunyi nada yang harmoni merupakan keselarasan alam semesta. Selama lebih dari 2000 tahun masyarakat Cina dikuasai oleh pengajaran ahli falsafah Confucius yang percaya bahawa muzik merupakan gambaran sosial budaya masyarakat dan kepercayaan yang meliputi cara berfikir, bertindak dan mengatur. Oleh itu, muzik merupakan satu syarat mutlak yang harus dipenuhi oleh seseorang yang terpelajar untuk berfungsi dengan baik dalam masyaraka.Mengikut kajian ahli 'ethnomusicologist', alat muzik tradisional Cina diklasifikasikan kepada 8 kumpulan (bayik) sesuai dengan bahan-bahan yang digunakan logam, batu, kain, tanah, kulit, labu kering, buluh dan kayu.
Sekitar abad ke-19, tradisi muzik Cina mulai terpengaruh dengan tradisi muzik Eropah. Mereka mulai diperkenalkan dengan alat muzik Barat, Orkestra Simfoni dan Konsert Opera Barat. Banyak pertunjukkan mulai dibuat di China sehingga masyarakat Cina membuat modenisasi dalam muzik mereka. Pada ketika itu muzik tradisional Cina dimainkan seiring dengan komposisi moden. Muzik kontemporari popular Cina merupakan hasil perpaduan muzik tradisional Cina dengan muzik popular.

 Okestra cina moden di Malaysia telah berkembang dalam masyarakat cina kerana ianya dibawa sendiri oleh orang cina yang datang berdagang dan yang menatap di Malaysia pada masa dahulu. Pada mulanya okestra cina moden di Malaysia, tidak mempunyai conductor atau pemimpin, tidak mempunyai notasi dan diketuai oleh alat muzik gesekan

Pada tahun 1960-an, persatuan-persatuan di Malaysia mulai terpengaruh dengan aliran Orkestra Cina Moden di China yang mula dibentuk pada tahun 1930-an. Setelah melihat perkembangan Orkestra Cina Moden di China melalui Singapura, Malaysia mula mengorak langkah dalam memperkembangkan Orkestra Cina Moden di sini. Selepas itu, terbentuklah Orkestra Cina Moden yang sedia ada di Malaysia sekarang. Ada pelbagai penambahan alat untuk membolehkan ia memainkan repertoire lagu moden.

namun begitu okestra cina moden di Malaysia agak sukar berkembang kerana mereka hanya bergantung kepada bajet sendiri sekiranya ingin membuat persembahan.secara kesimpulannya, pembentangan pada hari ini sangat baik kerana mereka mampu menerangkan dengan jelas kepada kami mengenai nobat dan apa itu okestra cina moden.

Okestra cina moden telah menjadi tumpuan besar penduduk Cina Malaysia di kawasan bandar, namun dengan kadar yuran yang rendah memyebabkan golongan berpendapatan rendah juga dapat bermain muzik ini. Sebahagian besar daripadanya ditaja oleh pelbagai pertubuhan Cina termasuk sekolah dan masyarakat Buddha. Okestra ini adalah sebuah orkestra khas yang terdiri daripada 12 hingga 50 orang ahli dan mula mencapai populariti yang agak besar di kalangan generasi muda kaum Cina. Ianya dipersembahkan dalam upacara-upacara penting masyarakat Cina dan majlis-majlis rasmi di negara kita.

Keroncong

Keroncong ialah sejenis seni muzik yang berasal dari pengaruh Indonesia. Ia mulai diperkenalkan ke Semenanjung Tanah Melayu pada akhir abad ke-19 apabila ramai pekerja buruh dari Indonesia terutama dari Pulau Jawa berhijrah ke Malaysia untuk mencari pekerjaan. Penduduk dari Jawa, tidak ketinggalan juga membawa bersama kesenian mereka termasuk seni muzik gamelan, keroncong, muzik untuk wayang kulit, kuda kepang, barongan, hamdulok, katoperak dan sebagainya.
Kawasan-kawasan yang banyak terdapat kegiatan muzik keroncong adalah di tempat-tempat di mana terdapat ramai orang Jawa dan keturunannya seperti di negeri Johor, di pantai barat negeri Selangor dan Perak. Pada mulanya lagu-lagu keroncong yang dimainkan oleh orang tempatan adalah lagu-lagu yang berasal dari Indonesia. Akan tetapi lama-kelamaan, selepas Perang Dunia II, ada pencipta lagu tempatan yang mencipta lagu-lagu keroncong bercorak Melayu seperti Zubir Said, Ahmad Jaafar, P. Ramlee, Mohd. Wan Yet, Johar Bahar, Sudar Mohammad, Zainal Ibrahim dan pada akhir-akhir ini Mahzan Manan dan Ariff Ahmad.
Di Indonesia terdapat ramai pencipta lagu keroncong yang ternama antaranya Ismail Marzuki, Gesang R. Maladi, Oey Yok Siang, R. Sutedjo, Arimah, Budiman B. J., S. Padimin, L. Hidayat, S. Poniman, Teruma Hadi, Iskandar dan Mochtar Embut dan pada masa sekarang Soeharto A. H., Riyanto dan ramai lagi.

Gamelan

Gamelan adalah himpunan alat muzik yang biasanya menonjolkan metalofon, gambang, gendang, dan gong. Orkes gamelan kebanyakan terdapat di pulau Jawa, Madura, Bali, dan Lombok di Indonesia dalam pelbagai jenis ukuran dan bentuk ensembel. Di Bali dan Lombok hari ini, dan di Jawa lewat abad ke-18, istilah gong lebih dianggap sinonim dengan gamelan.
Perkataan "gamelan" berasal daripada perkataan Jawa "gamel", bermaksud memukul ataupun tukul. Gamelan diperkenalkan ke Pahang ketika pemerintahan Sultan Ahmad Muadzam Shah. Tengku Ampuan iaitu Wan Fatimah telah meningkatkan muzik gamelan dan diikuti oleh isteri kedua Sultan iaitu Che Bedah. Puteri mereka iaitu Tengku Ampuan Mariam telah berkahwin dengan Sultan Sulaiman Badrul Alam Syah pada 1913, dan telah membawa gamelan ke Terengganu.
Pada tahun 1914,apabila Sultan Ahmad Mangkat, isterinya Cik Zubedah telah berangkat ke Terengganu untuk tinggal bersama puterinya, Tengku Ampuan Mariam di istana. Tengku Ampuan Mariam amat meminati gamelan dan dengan itu pada 1915, set gamelan di bawah jagaanya di Pahang telah dibawa ke Istana Maziah Terengganu. dan melatih pemuda-pemudi Terengganu untuk bermain/menari gamelan.
Pada 1920, selepas kemahkotaan Sultan Sulaiman, usaha dipergiatkan dengan membawa bekas penari Pahang, Yang Khoja dan Cik Meriam untuk melatih penari Terengganu dan dinaungi oleh Tengku Ampuan Mariam sendiri.
Demikian pula, En, Wan Mohd, En.Wan Ahmad & En.Ahin, bekas pemain muzik Pahang bersama melatih kumpulan Terengganu yang dikelolakan oleh Sultan Sulaiman. Sehingga 1936, Sultan dan permaisuri berjaya memiliki set sendiri.Berbagai-bagai lagu dan tarian dicipta termasuk lambang sari, geliung, ketam renjong,togok,gagak seteru, lancang kuning dan sebagainya.Tengku Ampuan Mariam telah menulis sebuah manuskrip mengenai tarian sementara Sultan Sulaiman telah bertanggungjawab menukarkan nama "Joget Pahang" kepada "Joget Gamelan Terengganu".
Bagaimanapun gamelan Terengganu mengalami kejatuhan pada zaman penaklukan Jepun,1941 dan kemangkatan Sultan Sulaiman,1942. Tengku Mariam berpindah ke Istana Kolam dengan membawa set gamelan bersama 2 orang bekas penarinya, Cik Adnan Abd. Set gamelan telah dikembalikan ke Pahang , 1973 setelah berlakunya tawar-menawar yang tidak menyenangkan antara kerajaan Pahang dan kerajaan Terengganu. Set Gamelan tersebut telah dianugerahkan kepada Muzium Pahang di Pekan dan dipamerkan.

Muzik gamelan biasanya dimainkan dalam majlis formal dan tidak formal di istana dan untuk mengiringi joget Pahang. Pemuzik gamelan terdiri daripada lelaki seramai sembilan orang dan penarinya adalah wanita seramai enam orang. Alatan muzik yang digunakan ialah Gong Agong, Gong Sawokan, Gendang Ibu, Gendang Anak, Saron Pekin, Saron Baron I dan Saron Baron II, Gambang serta Kenong.
Tuning dan pembuatan orkes gamelan adalah suatu proses yang kompleks. Gamelan menggunakan empat sistem tuning, iaitu sléndro, pélog, "Degung" (khusus daerah Sunda, atau Jawa Barat), dan "madenda" (juga dikenali sebagai diatonis, sama seperti skala minor asli yang banyak dipakai di Eropah.

Muzik Moden

Muzik moden ialah muzik masa kini yang terbit hasil daripada perjalanan dan perkembangan sejarah itu sendiri dari pada kemunculan tamadun terawal sehingga lah pertembungan budaya akibat dari perdagangan dan penaklukan telah membawa dan menyebarkan muzik juga budaya dari tamadun - tamadun tersebut ke seluruh dunia. Contohnya jalan sutera yang menghibungkan timur dan barat, peluasan empayar seperti Greek dan Rom, peperangan antara tamadun Eropah dan Islam dalam perang salib dan perpindahan manusia ke tanah atau benua baru seperti benua America utara dan selatan. Penguasaan ekonomi barat ke atas pasaran dunia serta inovasi teknologi barat membantu menyebarkan muzik Amerika dan Eropah. Penciptaan dan invovasi yang terbit dari hasrat manusia untuk merakam bunyi persekitarannya telah menyebabkan terciptanya alat perakam bunyi seperti phonograph dan gramophone pada akhir abad ke 19. Dengan terciptanya radio serta TV, muzik boleh dicapai manusia sehingga ke seluruh dunia. Amerika dan Eropah yang menguasai pasaran LP piring hitam dan segala bentuk pengedaran muzik telah menyebabkan muzik dari kedua-dua benua itu menjadi popular keseluruh dunia.

Sejarah Muzik

Muzik bermula hampir seusia dengan kehadiran manusia moden homo-sapien 180,000 hingga 100,000 tahun dahulu. Tiada siapa tahu bila manusia mula mengenal seni dan muzik. Dari penemuan arkeologi di lokasi-lokasi seperti benua Afrika sekitar 180,000 tahun hingga 100,000 tahun dahulu telah menunjukkan kepada perubahan evolusi pemikiran otak manusia. Dengan otak manusia yang lebih pintar dari haiwan, mereka membuat pemburuan yang lebih terancang sehingga boleh menumpaskan haiwan yang besar. Dengan keupayaan otak ini, mereka berfikir lebih jauh hingga ke sebalik reality mencapai imaginasi dan spiritual. Bahasa untuk perhubungan mula terbentuk diantara mereka. Dari bahasa & perkataan ringkas untuk amaran bahaya & nama-nama haiwan buas, perlahan-lahan beberapa perkataan muncul untuk menamakan benda dan nama panggilan untuk sesorang.. Entah, sama ada mereka sudah pandai berasa bosan atau sesuatu didalam fikiran mereka yang membuatkan mereka mula mengumpul manik-manik dari cengkerang siput laut sebagai perhiasan untuk rantai leher. Mereka mula mengores garisan diatas kayu dan batuan dengan corak-corak menggambarkan pemikiran mereka. Dinding-dinding gua tempat mereka berlindung dilukis dengan warna-warna dari tumbuh-tumbuhan.
Dalam kehidupan nomad mereka yang berpindah-randah mereka mungkin telah melihat banyak kejadian alam seperti panahan petir yang memulakan kebakaran hutan. Daging binatang yang terbakar api kebakaran.mempunyai rasa berbeza dan lebih lazat. Kemudian terlintas difikiran mereka bagaimana cara hendak menghidupkan api untuk memasak, memanaskan badan dan menjauhi haiwan buas mengguna api. Selepas makan malam memakan hasil buruan mereka pada siang hari, mereka berbual dan bercerita mengenai kisah silam mereka. Bentuk pendidikan dan hiburan terawal manusia. Sama seperti sekolah & TV manusia di zaman moden. Seorang dari mereka mungkin mendapat idea mengambil tulang kaki kering haiwan buruan yang menjadi makanan mereka dan mula meniup ke rongga mengeluarkan bunyi. Ada juga yang mendapat inspirasi dari pemerhatian kepada alam semulajadi bila angin menghembus kedalam rongga kayu atau bambu yang mengeluarkan bunyi. Kayu dikorek lubang ditiup menjadi flute purba. Manusia meluahkan perasaan mereka takut & gembira menggunakan suara mereka. Bermain-main dengan suara mereka menjadi chant, hymn atau syair nyanyian kecil daripada inspirasi kicauan burung. Kayu-kayu dan batuan keras dipukul mengeluarkan bunyi irama yang mengasyikkan. Mungkin secara tidak sengaja mereka telah mengetuk kayu pokok yang berongga didalamnya dengan batang kayu yang mengeluarkan bunyi kuat. Kulit binatang yang mereka guna sebagai pakaian diletak pula untuk menutup rongga kayu besar menjadi gendang, di palu menjadi irama-irama purba.