RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK
Tahun : 4
tarikh : 01.04.2009
Hari :
Rabu
Masa : 11.20 hingga 12.20 tengahari
Bilangan : 20
Orang
Tajuk lagu : ‘ Kiri dan Kanan
Bidang/Aspek :
Persepsi estetik
Konsep muzik : Tempo – cepat dan lambat
Ekspresi kreatif – Imrovisasi lirik
Sub konsep :
Tekanan meter 4 an
Objektif pengajaran : Di akhir pengajaran murid dapat :-
1.
Menyanyikan
lagu ‘Kiri dan Kanan’
dengan sebutan yang betul dan jelas.
2.
Menyanyikan
lagu ‘Kiri dan Kanan’
dengan tempo cepat dan lambat dengan
betul.
3.
Mengubah
perkataan pada lirik lagu yang ditetapkan dengan perkataan yang sesuai.
(improvisasi)
Objektif KBKK : Membanding
beza tempo cepat dan
lambat pada lagu ‘ Kiri dan Kanan ‘
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat itik berjalan.
Penerapan nilai : Kerjasama dan kerajinan.
BBM : Kibod, Skor lagu, Radio, Kad imbasan
dan
alat perkusi (kastenat).
Langkah
(masa)
|
Konsep/teknik
komponen
|
Strategi
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
catatan
|
Set induksi
(5 minit)
|
Detik/tempo
-
cepat dan lambat
|
Main peranan
|
a)
Guru meminta murid masuk ke dalam kelas sambil berjalan seperti itik mengikut
tempo yang diperdengarkan melalui kibod.
b)
Murid melakukan aktiviti berjalan dengan menghentak kaki sambil mengikut
tempo yang dimainkan oleh guru sehingga semua selesai duduk ditempat
masing-masing.
c)
Guru mengaitkan aktiviti tadi dengan pelajaran pada hari ini.
|
ABM
-
Kibod
Nilai
-Kerjasama
-disiplin
|
Langkah
(masa)
|
Konsep/teknik
komponen
|
Strategi
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
catatan
|
Langkah 1
(15 minit)
|
-Pernafasan
-Frasa
-Nyanyian
|
-
tunjuk cara
-
main peranan
|
a)
Guru meminta murid melakukan sedikit latihan pernafasan.
b)
Murid melakukan aktiviti pernafasan berpandukan guru.
c)
Guru memperkenalkan frasa kepada murid.
d)
Guru mempamerkan skor lirik.
e)
Guru membaca lirik lagu dari satu frasa ke satu frasa.
f) Murid mengikut bacaan guru.
g)
Guru memperdengarkan lagu sepenuhnya menggunakkan radio.
h)
Murid mendengar dengan teliti lagu ‘Kiri dan Kanan’.
i)
Murid memulakan aktivit nyanyian sambil dipandu oleh guru.
j)
Aktiviti dilakukan berulang-ulang.
|
ABM
-
radio
-
skor lirik
Nilai
-Kerjasama
-Kerajinan
|
Langkah
(masa)
|
Konsep/teknik
komponen
|
Strategi
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
catatan
|
Langkah 2
(20 minit)
|
-
Nyanyian
-
Tempo
-
Permainan alat perkusi.
|
-
Memperdengarkan lagu
-
Main peranan
-
Latih tubi
|
a)
Guru memperkenalkan tempo dengan membunyikan melalui kibod.
b)
murid mendengar penerangan guru.
c)
Guru memperkenalkan kad ikon alat yang mewakili tempo laju dan lambat.
d)
Murid menyanyi berdasarkan kad ikon yang diletakkan pada skor lirik
dihadapan.
e)
Aktiviti dilakukan berulang-ulang.
|
ABM
-Kibod
-Skor
lagu
-Kad
ikon
|
Langkah
(masa)
|
Konsep/teknik
komponen
|
Strategi
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
catatan
|
Langkah 3
(15 minit)
|
-
Improvisasi lirik
|
-Aktiviti
kumpulan
-Main
peranan
|
a)
Guru menerangkan aktiviti yang hendak dilakukan.
b)
Murid mendengar penerangan guru.
c)
Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan dan meminta murid memulakan
perbincangan untuk mencipta lirik berdasarkan kreativiti murid.
d)
Aktiviti perbincangan murid dipandu oleh guru.
|
ABM
-Skor
lirik
-Skor
edaran
|
Langkah
(masa)
|
Konsep/teknik
komponen
|
Strategi
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
catatan
|
Penutup
(10 minit)
|
-
Apresiasi
-
Rumusan
|
-
Persembahan kumpulan
|
a)
Guru memberi isyarat kepada murid untuk memulakan aktiviti.
b)
Murid membuat persembahan nyanyian dalam kumpulan masing-masing.
c)
Guru menilai persembahan murid.
d)
Guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini.
|
Nilai:
-
Kerjasama
-
Kerajinan
|
No comments:
Post a Comment